A lipitor flexo folder (FFG)este una dintre cele mai versatile mașini dintr-o fabrică de carton ondulat. Acesta alimentează, imprimă, fantă sau decupează, pliază, lipește și stivuiește cutii într-o singură linie continuă. Cu toate acestea, FFG-urile nu sunt toate la fel. Acestea variază semnificativ în ceea ce privește dimensiunea, viteza, nivelul de automatizare, capacitatea de imprimare a culorilor și caracteristicile opționale.
Alegerea tipului greșit demașină de lipit flexo folderpoate duce la capacitate subutilizată, timpi de nefuncționare excesivi sau incapacitatea de a rula anumite stiluri de casete. Acest ghid oferă o clasificare cuprinzătoare a tipurilor de FFG pe baza a șase criterii practice:
- Lățimea maximă a spațiului liber (clasa de mărime)
- Viteza de productie (cutii pe minut)
- Automatizare și capacitate de schimbare
- Numărul de culori de imprimare flexo
- Sistem de antrenare (mecanic vs. servo)
- Funcții suplimentare (decupare, contraejector, stivuire, legare)
Pentru fiecare tip, includem specificații tipice, aplicații, avantaje, limitări și adecvare în lumea reală. O lipitor flexo de mare viteză este evidențiată acolo unde este cazul.
Pentru o introducere de bază despre ce este un FFG și cum funcționează, citiți ghidul nostru:《Ghidul Flexo Folder Gluer (FFG) expres.

Cel mai fundamental mod de a clasifica aflexo folder lipitoreste de lățimea maximă a semifabricatului ondulat pe care o poate procesa. Aceasta determină ce dimensiuni de cutie puteți produce.
|
Parametru
|
Gama tipică
|
|
Lățimea goală min–max
|
200 – 1.200 mm
|
|
Lungime gol min–max
|
300 – 1.500 mm
|
|
Grosimea maximă a plăcii
|
5 – 7 mm
|
|
Viteza tipică
|
100 – 250 cutii/min
|
|
Lungimea mașinii
|
15 – 20 m
|
|
Lățimea mașinii
|
3 – 4 m
|
|
Preț (nou, 2026)
|
$250,000 – $500,000
|
Aplicatii:Cutii mici de comerț electronic, cutii de pizza, containere pentru pachete, cutii de transport pentru piese mici, cutii de abonament.
Avantaje:
Limitări:
Cel mai bun pentru:Plante al căror cel mai mare semifabricat obișnuit are o lățime sub 1.200 mm. Volumul zilnic tipic: 20.000–60.000 de cutii.
|
Parametru
|
Gama tipică
|
|
Lățimea goală min–max
|
300 – 2.000 mm
|
|
Lungime gol min–max
|
400 – 2.000 mm
|
|
Grosimea maximă a plăcii
|
7 – 9 mm
|
|
Viteza tipică
|
150 – 300 cutii/min
|
|
Lungimea mașinii
|
20 – 25 m
|
|
Lățimea mașinii
|
4 – 5 m
|
|
Preț (nou, 2026)
|
$400,000 – $800,000
|
Aplicatii:Cutii de transport standard RSC, tăvi pentru fructe și legume, cutii de prezentare pentru vânzare cu amănuntul, cutii poștale, ambalaje industriale pentru produse de dimensiuni medii.
Avantaje:
-
Clasa cea mai comună; acoperă peste 80% din comenzile tipice pentru instalații de cutie.
-
Echilibru bun între cost și capacitate.
-
Disponibilitate largă de utilaje noi și folosite.
Limitări:
Cel mai bun pentru:Instalații generale de carton ondulat cu dimensiuni de comandă mixte. Volumul zilnic, de obicei, 40.000–120.000 de cutii.
|
Parametru
|
Gama tipică
|
|
Lățimea goală min–max
|
500 – 2.800 mm
|
|
Lungime gol min–max
|
600 – 2.500 mm
|
|
Grosimea maximă a plăcii
|
9 – 12 mm
|
|
Viteza tipică
|
100 – 200 cutii/min
|
|
Lungimea mașinii
|
25 – 35 m
|
|
Lățimea mașinii
|
5 – 6 m
|
|
Preț (nou, 2026)
|
$800,000 – $1,800,000
|
Aplicatii:Cutii pentru electrocasnice mari (frigidere, mașini de spălat), ambalaje pentru mobilă, containere industriale vrac, lăzi de export, cutii de piese auto.
Avantaje:
-
Se ocupă de cutii supradimensionate pe care mașinile mai mici nu le pot.
-
Adesea construit cu rame mai grele pentru placă groasă.
-
Poate include suport suplimentar pentru spații mari.
Limitări:
-
Cost semnificativ mai mare.
-
Necesar de suprafață mai mare.
-
Viteză mai mică per cutie datorită masei mai mari.
-
Mai puțin obișnuit, deci mai puține opțiuni utilizate.
Cel mai bun pentru:Plante care produc în mod regulat cutii mai late de 2.000 mm. Volumul zilnic poate fi mai mic (10.000–50.000 de cutii) deoarece fiecare cutie este mare.
Pentru o discuție detaliată despre modul în care dimensiunea goală afectează selecția echipamentelor din aval, consultați articolul nostru:《Tipuri de mașini de lipit pliante expres.
Viteza este măsurată în cutii finite pe minut (sau coli pe minut) la funcționare susținută, nu la viteza mecanică de vârf. Olipitor flexo de mare vitezăeste definită de obicei ca o mașină capabilă de 200+ cutii pe minut în condiții normale de producție.
|
Parametru
|
Valoare
|
|
Gama de viteze
|
80 – 150 cutii/min
|
|
Sistem de acționare
|
Antrenare mecanică sau servo de bază
|
|
Trecere
|
Manual sau semi-automat (10–25 min)
|
|
Tipic folosit pentru
|
Volum scăzut spre mediu, comenzi mixte
|
|
Gama de prețuri
|
$250,000 – $500,000
|
Avantaje:Cost mai mic, întreținere mai simplă, adecvată pentru multe plante mici și mijlocii.
Dezavantaje:Nu pot ține pasul cu cererile de comerț electronic cu volum mare; poate deveni blocaj dacă mașinile din amonte sunt mai rapide.
Cel mai bun pentru:Producție zilnică sub 40.000 de cutii sau fabrici care rulează tiraje lungi ale aceleiași cutii (puține schimbări).
|
Parametru
|
Valoare
|
|
Gama de viteze
|
150 – 250 cutii/min
|
|
Sistem de acționare
|
Ax de linie electronică complet servo-acționat
|
|
Trecere
|
CNC cu memorie de lucru (5–12 min)
|
|
Tipic folosit pentru
|
Volum mediu spre mare, comerț electronic, ambalaje alimentare
|
|
Gama de prețuri
|
$500,000 – $1,000,000
|
Avantaje:Debit mare, rentabilitate bună a investiției pentru instalațiile cu volum peste 50.000 de cutii/zi.
Dezavantaje:Cost mai mare; necesită operatori instruiți în sisteme CNC.
Cel mai bun pentru:Producție zilnică 50.000–150.000 de cutii.
|
Parametru
|
Valoare
|
|
Gama de viteze
|
250 – 400 cutii/min
|
|
Sistem de acționare
|
Servo cu cuplu mare cu cadru rigid anti-vibrații
|
|
Trecere
|
Complet automat (3–8 min)
|
|
Tipic folosit pentru
|
Producție în masă, tiraje lungi, operațiuni 24/7
|
|
Gama de prețuri
|
$1,000,000 – $1,800,000
|
Avantaje:Putere maximă pe oră; cel mai mic cost al forței de muncă pe cutie.
Dezavantaje:Cost de capital foarte mare; economic doar dacă puteți menține mașina să funcționeze aproape de viteza maximă de cele mai multe ori.
Cel mai bun pentru:Producție zilnică peste 150.000 de cutii, linii dedicate pentru câteva dimensiuni de cutie (de exemplu, doar două sau trei dimensiuni RSC).
A lipitor flexo de mare viteză(200+ cutii/min) este esențială pentru orice fabrică care rulează mai mult de 100.000 de cutii pe zi într-o singură tură. Sub acest volum, o mașină cu viteză standard poate fi mai rentabilă atunci când este luat în considerare costul total de proprietate.
Nivelul de automatizare determină timpul de schimbare, abilitățile necesare operatorului și costul forței de muncă pe schimb.
|
Caracteristică
|
Descriere
|
|
Metoda de configurare
|
Manivela, rigle, opritoare mecanice
|
|
Timp de schimbare
|
20 – 45 de minute
|
|
Abilitatea de operator
|
Înalt (cu experiență)
|
|
Memoria jobului
|
Niciuna (operatorul trebuie să înregistreze setările manual)
|
|
Numărul de operatori
|
2 – 3 pe schimb
|
|
Cel mai bun pentru
|
Mai puțin de 3 schimbări pe schimb, volum redus
|
Adecvarea în lumea reală:FFG-urile manuale sunt rare în vânzările de echipamente noi astăzi. Se mai gasesc pe piata second hand din anii 1990 si inceputul anilor 2000. Potrivit pentru plante care rulează aceeași dimensiune a cutiei pentru zile sau săptămâni (de exemplu, linii dedicate pentru tăvi de produse).
|
Caracteristică
|
Descriere
|
|
Metoda de configurare
|
Citire digitală, ajustări motorizate pe axele cheie (de exemplu, registru de imprimare, capete de fante)
|
|
Timp de schimbare
|
10 – 20 de minute
|
|
Abilitatea de operator
|
Mediu
|
|
Memoria jobului
|
Limitat (rechemare manuală din jurnalele scrise)
|
|
Numărul de operatori
|
1 – 2 pe schimb
|
|
Cel mai bun pentru
|
3 – 6 schimbări pe schimb, volum mixt
|
Adecvarea în lumea reală:Mașinile semiautomate sunt comune în fabricile de dimensiuni medii (20.000-60.000 de cutii/zi). Ele oferă un echilibru între cost și productivitate. Multe FFG-uri mai vechi din anii 2010 se încadrează în această categorie.
|
Caracteristică
|
Descriere
|
|
Metoda de configurare
|
Ecran tactil rechemare job, toate axele motorizate
|
|
Timp de schimbare
|
3 – 8 minute
|
|
Abilitatea de operator
|
Scăzut (antrenament de bază)
|
|
Memoria jobului
|
500 – 2.000 de rețete
|
|
Numărul de operatori
|
1 pe schimb (poate monitoriza 2-3 mașini)
|
|
Cel mai bun pentru
|
Mai mult de 6 schimbări pe schimb, mix mare
|
Adecvarea în lumea reală: A mașină de lipit flexocu automatizarea completă CNC, se amortizează rapid în medii cu amestec ridicat. Reducerea deșeurilor de schimbare (80-150 de metri pe schimbare) și a costului forței de muncă (un operator în loc de doi) generează de obicei o perioadă de rambursare de 18-30 de luni.
Citeşte mai mult:《Complet automat vs. Folder Gluer semi-automatic: comparație rapidă a rentabilității investiției

Secțiunea de tipărire a amașină de lipit flexo folderpoate avea una până la șase stații de culoare. Mai multe culori permit o grafică mai complexă, dar măresc costurile, timpul de configurare și întreținerea.
|
Parametru
|
Valoare
|
|
Stații de imprimare
|
1 sau 2
|
|
Aplicații tipice
|
Cutii simple de expediere, imprimare cu o singură culoare a mărcii (de exemplu, „FRAGIL”, „THIS WAY UP”), grafică simplă
|
|
Calitate imprimare
|
De bază (60 – 85 lpi)
|
|
Avantaje
|
Cel mai mic cost, cea mai simplă operare, cea mai rapidă schimbare
|
|
Dezavantaje
|
Nu se pot imprima sigle multicolore sau imagini detaliate ale produselor
|
|
Preț premium (față de . 0 culoare)
|
+$20,000 – $50,000
|
Cel mai bun pentru:Cutii industriale, cutii de produse, fabrici care țin cont de buget, unde brandingul este minim.
|
Parametru
|
Valoare
|
|
Stații de imprimare
|
3 sau 4
|
|
Aplicații tipice
|
Cutii standard de vânzare cu amănuntul, sigle în două culori, imagini simple ale produselor (de exemplu, ilustrații cu alimente)
|
|
Calitate imprimare
|
Bine (85 – 120 lpi)
|
|
Avantaje
|
Acoperă majoritatea nevoilor de imprimare a cartonului ondulat pentru comerțul electronic și comerțul cu amănuntul
|
|
Dezavantaje
|
Necesită mai mult timp de configurare decât 2 culori; mai multe rulouri anilox de întreținut
|
|
Preț premium (față de . 2-culoare)
|
+$40,000 – $100,000
|
Cel mai bun pentru:Cele mai multe fabrici de carton ondulat medii până la mari. 3-culoarea este cea mai populară configurație pentru mașinile de lipit flexo de mare viteză utilizate în comerțul electronic.
|
Parametru
|
Valoare
|
|
Stații de imprimare
|
5 sau 6
|
|
Aplicații tipice
|
Cutii pentru comerț electronic cu grafică înaltă, ambalaje pentru afișaj, cutii cu mărci licențiate (de exemplu, Disney, echipe sportive)
|
|
Calitate imprimare
|
Foarte bine (120 – 150 lpi)
|
|
Avantaje
|
Grafică de mare impact, reproducere completă a mărcii, capacitatea de a imprima proces color (CMYK)
|
|
Dezavantaje
|
Cost mai mare, schimbări mai lungi, mai multe abilități de operator necesare, mai multe role anilox la stoc
|
|
Preț premium (față de . 4-culoare)
|
+$80,000 – $200,000
|
Cel mai bun pentru:Fabrici de specialitate axate pe vitrine de vânzare cu amănuntul sau ambalaje de ultimă generație pentru consumatori. Notă: FFG-urile cu 6 culori sunt mai puțin frecvente; cea mai mare parte a lucrărilor grafice se realizează pe prese flexo separate sau pe linii de pretipărire.
Cele mai multelipitor flexo de mare vitezămașinile vândute pentru comerțul electronic și aplicații generale din carton ondulat sunt3 sau 4 culori. FFG-urile în șase culori sunt rare și sunt utilizate în mod obișnuit pentru căptușeală de pre-tipărire sau tiraje scurte de gamă foarte bună.
Sistemul de antrenare afectează precizia, frecvența de întreținere, viteza de schimbare și înregistrarea tipăririi.
-
Toate secțiunile (alimentator, unități de imprimare, slotter, folder) sunt legate mecanic prin roți dințate și arbori.
-
Cost inițial mai mic.
-
Jocul angrenajului limitează precizia înregistrării tipăririi (±1,0 – 1,5 mm).
-
Comutarea este manuală și lentă (necesită reglaje mecanice).
-
Întreținere mai mare (uzură angrenajelor, necesită lubrifiere).
-
Se găsește încă pe mașini de bază sau mai vechi (înainte de 2010).
-
Fiecare secțiune are propriul său servomotor; secțiunile sunt sincronizate electronic.
-
Cost inițial mai mare.
-
Precizie excelentă de înregistrare (±0,5 mm sau mai bună).
-
Schimbarea este mai rapidă, deoarece CNC poate rechema și seta poziții automat.
-
Întreținere redusă (nu trebuie purtate angrenaje).
-
Standard pe toatelipitor flexo de mare vitezămodele de la producători de renume.
-
Unele secțiuni (de exemplu, unitățile de imprimare) sunt servo-acționate; altele (alimentator, folder) sunt mecanice.
-
Costuri și performanțe moderate.
-
Mai puțin frecvent la mașinile noi; mai frecvente în modernizări sau mărci de nivel inferior.
Recomandare:Un complet servo-acționatmașină de lipit flexo folder este recomandat cu tărie dacă efectuați mai mult de 5 schimbări pe tură sau aveți nevoie de o înregistrare strictă a tipăririi (de exemplu, text fin, logo-uri care încrucișează clapele).
Dincolo de cele patru funcții de bază (alimentare, imprimare, slot/tăiat, pliere/lipire), FFG-urile pot fi echipate cu module opționale care extind capacitatea.
|
Caracteristică
|
Descriere
|
|
Funcţie
|
Decupează forme neregulate, mânere, ferestre, găuri de ventilație, urechi de blocare
|
|
Tip matriță
|
Matrice rotative interschimbabile (cilindri tată/femă)
|
|
Timp de schimbare
|
5 – 15 minute suplimentare pentru schimbarea matriței
|
|
Adăugarea costurilor
|
+$50,000 – $150,000
|
|
Cel mai bun pentru
|
Cutii speciale, vitrine de vânzare cu amănuntul, tăvi pentru produse, cutii cu blocare automată
|
Toate FFG-urile moderne au roți cu fante (pentru clapete RSC standard), dar nu toate au o secțiune rotativă completă de tăiere. Dacă produceți în mod regulat cutii tăiate cu matriță (nu doar cu fante), specificați această opțiune.
| Caracteristică |
Descriere |
| Funcţie |
Numărează cutiile finite, formează o stivă și ejectează pe un palet sau pe un transportor |
| Înălțimea stivei |
Până la 2.000 de cutii (în funcție de grosimea cutiei, de obicei 1,5 – 2,0 m) |
| Precizia numărării |
±1 cutie pe stivă |
| Adăugarea costurilor |
30.000 USD – 80.000 USD (deseori incluse în gama medie și mai sus) |
| Avantaje |
Reduce munca manuală de stivuire, îmbunătățește siguranța, asigură numărări precise |
Un contra-ejector este aproape standard pe toate FFG-urile medii și mari. Fără el, cutiile ar avea nevoie de stivuire manuală, care este lentă și necesită multă muncă.
| Caracteristică |
Descriere |
| Funcţie |
Fixează automat stivele de cutii cu bandă de plastic sau hârtie |
| Viteza de prindere |
15 – 25 de stive pe minut |
| Adăugarea costurilor |
$30,000 – $80,000 |
| Cel mai bun pentru |
Instalațiile cu volum mare transportă încărcături paletizate, unde cutiile trebuie să fie împachetate înainte de paletizare |
Legătura în linie este opțională și este de obicei adăugată numai pentru instalațiile cu un debit foarte mare sau linii automate de paletizare.
| Clasificare |
Categorie |
Specificație cheie |
Preț tipic (USD) |
Cea mai bună aplicație |
| Lăţime |
Îngust (600–1.200 mm) |
100–250 cutii/min |
250k–500k |
Comerț electronic mic, cutii de pizza |
| Lăţime |
Mediu (1.200–2.000 mm) |
150–300 cutii/min |
400k–800k |
carton ondulat general, comert cu amanuntul |
| Lăţime |
Lat (2.000–2.800 mm) |
100–200 cutii/min |
800k–1.8M |
Electrocasnic, mobila, industrial |
| Viteză |
Standard (80–150) |
Comutare manuală/semi |
250k–500k |
Volum redus (<40k boxes/day) |
| Viteză |
Ridicat (150–250) |
CNC, servo |
500k–1.0M |
Volum mediu spre mare |
| Viteză |
Ultra-înalt (250–400) |
CNC complet, cuplu mare |
1.0M–1.8M |
Mass production (>150k/zi) |
| Automatizare |
Manual |
20-45 min comutare |
Folosit numai |
Rar, aceeași cutie zile întregi |
| Automatizare |
Semi-automat |
10–20 min |
300k–600k |
Volum mixt, 3–6 schimbări/schimbare |
| Automatizare |
Complet automat (CNC) |
3–8 min |
600k–1.5M |
High mix, >6 schimbari/schimbare |
| Imprimați culori |
1–2 |
Imprimare de bază |
Cel mai scăzut |
Cutii de transport simple |
| Imprimați culori |
3–4 |
Bine (85–120 lpi) |
la mijloc |
Retail standard, comerț electronic |
| Imprimați culori |
5–6 |
Foarte bine (120–150 lpi) |
Cel mai înalt |
Afișaje grafice înalte |
| Conduce |
Mecanic |
Acționat de angrenaje |
Mai jos |
Buget, utilizare rar |
| Conduce |
Servo |
Ax de linie electronică |
Superior |
Schimbări frecvente, registru strâns |
| Suplimentar |
Decupat |
matriță rotativă |
+50k–150k |
Forme speciale |
| Suplimentar |
Contraejector |
Stivuire automată |
Adesea incluse |
Orice plantă medie spre mare |
| Suplimentar |
Legare |
Grupare în linie |
+30k–80k |
Linii automate de mare volum |
Utilizați acest cadru pas cu pas pentru a restrânge tipul deflexo folder lipitorai nevoie.
- Dacă cea mai mare > 2.000 mm →FFG cu lățime largă.
- Dacă este cea mai mare între 1.200–2.000 mm →FFG de lățime medie.
- Dacă cea mai mare < 1.200 mm →FFG cu lățime îngustă.
- < 30,000 boxes/day → Viteza standard (80–150 cutii/min)poate fi suficient.
- 30.000 – 100.000 cutii/zi →Viteză mare (150–250 cutii/min)recomandat.
- 100.000 de cutii/zi →Viteză foarte mare (250+ cutii/min)ar trebui luate în considerare.
- < 3 changeovers/shift → Manual sau semi-automat.
- 3 – 6 schimbari/schimbare →CNC semi-automat sau de bază.
- 6 schimbari/schimbare →Complet automat (CNC) cu memorie de lucru.
- 1–2 culori pentru cutii industriale simple.
- 3–4 culori pentru comerțul cu amănuntul standard și comerțul electronic.
- 5–6 culori pentru afișaje cu grafică înaltă (rar pe FFG).
- Da → adăugațisecțiune rotativă de tăiere.
- Nu → roțile standard sunt suficiente.
- Mașinile cu viteză îngustă și standard costă mai puțin și ocupă mai puțin spațiu.
- Mașinile cu viteză mare și ultra-înaltă necesită investiții și suprafață mai mare.
| Greşeală |
Consecinţă |
| Cumpărați un FFG cu lățime îngustă când rulați ocazional cutii largi |
Va trebui să externalizați cutii largi sau să refuzați comenzile. |
| Alegerea unui FFG de mare viteză pentru un volum zilnic scăzut |
Plătești pentru capacitatea pe care nu o folosești niciodată; Rentabilitatea investiției este slabă. |
| Subautomatizarea unei instalații cu amestec ridicat |
Pierzi ore pe schimb la schimbări manuale. |
| Supraautomatizarea unei instalații cu amestec redus |
Plătiți pentru funcții CNC care sunt rar utilizate. |
| Ignorarea nevoilor de tăiere cu matriță |
Nu puteți produce cutii de specialitate fără echipamente separate. |
| Cumpărați o unitate mecanică atunci când aveți nevoie de o înregistrare strictă |
Calitatea imprimării va avea de suferit; reclamațiile clienților cresc. |
Mașini de lipit flexo-foldervin în mai multe tipuri. Alegerea corectă depinde de intervalul de dimensiuni ale cutiei, volumul zilnic, frecvența de schimbare, nevoile de imprimare și buget.
- FFG cu lățime îngustăsunt ideale pentru comerțul electronic și cutiile mici.
- FFG-uri de lățime medieacoperă majoritatea fabricilor standard de carton ondulat.
- FFG-uri cu lățime largămanevrează cutii industriale mari.
- Un lipit flexo de mare viteză (200+ cutii/min)este esențială pentru plantele cu volum zilnic peste 50.000 de cutii.
- CNC complet automatse amortizează rapid în medii cu amestec ridicat (mai mult de 6 schimbări pe schimb).
- Servoacționareeste recomandat oricărei fabrici care apreciază calitatea imprimării și schimbarea rapidă.
Înainte de a cumpăra, mapați profilul de producție la tabelele de clasificare din acest ghid. Solicitați o demonstrație live cu propriile dvs. spate și cereți furnizorului să confirme care tip se potrivește cel mai bine nevoilor dvs.
Aveți nevoie de ajutor pentru selectarea tipului de FFG potrivit pentru instalația dvs. de cutii? Contactați echipa noastră pentru o consultație gratuită bazată pe dimensiunile reale ale cutiei și volumul de producție.